Jdi na obsah Jdi na menu
 


AUSTRALSKÝ OVČÁKStandard FCI č.342 ze dne 24.7.96


Země původu: USA
Datum zveřejnění původně platného standardu: 24.7.96
Využití: farmářský a rančerský ovčácký pes
Zařazení FCI: Skupina 1 Ovčáčtí a pastevečtí psi (kromě švýcarských salašnických psů)
Sekce 1 Ovčák bez pracovního zařazení

Krátký historický souhrn: zatímco je mnoho teorií o původu Australského ovčáka, plemeno jak ho známe dnes, se vyvinulo výhradně ve Spojených státech. Australský ovčák dostal jméno jako asociaci s baskickými pastevci, kteří přišli do Spojených států v 19.st z Austrálie. Popularita Australského ovčáka stoupala zároveň s rozmachem westernového ježdění po druhé Sv.válce, které se stalo známým veřejnosti prostřednictvím rodea, koňských akcí, filmu a televize. Jejich dědičná univerzálnost a snadná cvičitelnost z nich udělala přínos americkým farmářům a rančerům. Američtí pastevci pokračovali v rozvoji plemene, udržovali jeho univerzálnost, pronikavou inteligenci, silné pastevecké instinkty a poutavý zjev, který původně získal jejich obdiv.
Ačkoliv každý jedinec je unikátní v barvě a znacích, všichni Australští ovčáci mají nepřekonatelnou oddanost své rodině. Jejich vlastnosti zaručují pokračující popularitu Australských ovčáků.

Celkový zjev: Australský ovčák je dobře vyvážený, trochu delší než vyšší, střední velikosti a kostry, se zbarvením které nabízí rozmanitost a individualitu. Je pozorný a živý, mrštný a hbitý, pevný a svalnatý bez těžkopádnosti. Srst je střední délky a hrubosti. Ocas je kupírovaný nebo přirozeně krátký.

Chování/ povaha: Australský ovčák je inteligentní, pracovní pes se silným pasteveckým a ochranným instinktem. Je to oddaný společník s energií pracovat celý den. Vyrovnaná povaha je přirozená, zřídka je svárlivý. Může být reservovaný při počátečním setkání.

Stavba těla: Velikost: upřednostňovaná výška u psů je 20-23 inchů (51-58cm), u fen 18-21 inchů (46-53cm). Kvalita nemá být obětována ve prospěch velikosti.

Proporce: měřeno od hrudní kosti k sedacímu hrbolu a od kohoutku k zemi je Australský ovčák nepatrně delší než vyšší.

Tělo: pevně stavěný s středně silnou kostrou. Výraz a stavba těla psů (samců) vyjadřuje pohlaví bez hrubosti. Výraz a stavba těla feny vyjadřuje také pohlaví aniž by měla drobnější kostru.

Hlava: Hlava je jasně vykreslená, silná a suchá. Celková velikost je úměrná tělu.

Čenich: stejně dlouhý nebo nepatrně kratší než čelo. Při pohledu ze strany horní linie čela a čenichu tvoří rovnoběžné plochy, rozdělené středním, dobře vyznačeným stopem. Čenich se mírně zužuje směrem ke špičce a je na konci zakulacený.

Výraz: ukazuje pozornost a inteligenci, pohotovost a dychtivost. Pohled by měl být pronikavý, ale přátelský.

Oči: hnědé, modré, jantarové (žluté) nebo jakákoliv variace či kombinace těchto barev včetně skvrn a mramorování. Mandlového tvaru, ne vystouplé, ne zapadlé. Blue-merle a černí mají černou pigmentaci kolem očí. Red-merle a červení mají játrovou (hnědou) pigmentaci kolem očí.

Uši: trojúhelníkového tvaru, střední velikosti, poměrně vysoko nasazené. Při plné pozornosti jsou klopeny směrem dopředu nebo složené do strany ve tvaru růže. Vzpřímené (postavené) uši nebo přilehlé uši jsou vážnou vadou.

Lebka: nahoře plochá až mírně klenutá. Týlní hrbol může být nepatrně vyčnívající. Délka a šířka hlavy je stejná.
Stop: střední, dobře vyznačený

Nos: blue-merle a černí mají černou pigmentaci nosní houby (a pysků). Red-merle a červení mají játrovou (hnědou) pigmentaci nosní houby (a pysků). Při zbarvení merle jsou povoleny malé růžové skvrny, které by nicméně neměly přesáhnout 25% plochy čenichové houby u psů starších jednoho roku. Jinak je to vážná chyba.

Zuby: plný počet silných, bílých zubů by se měl setkávat v nůžkovém nebo může i v klešťovém skusu.

Diskvalifikace: předkus nebo podkus větší než 1/8 inch (0,3 cm). Ztráta doteku zubů ve skusu způsobená krátkými prostředními řezáky v jinak korektním skusu by neměla být posuzována jako předkus. Zuby poškozené nebo chybějící díky úrazu by neměly být penalizovány.

Krk, hřbetní linie, tělo:
Krk: silný, střední délky, horní linie krku je nepatrně klenutá, dobře zasazený mezi lopatky.

Horní linie těla: hřbet rovný a silný, vodorovný a pevný od kohoutku ke kyčlím

Záď: mírně klesající

Hrudník: ne široký, ale hluboký, kde jeho nejnižší bod sahá na úroveň lokte

Žebra: dobře klenutá a dlouhá, ani sudovitý ani plochý hrudník

Spodní linie těla: ukazuje mírně vtažené břicho

Ocas: rovný, kupírovaný nebo přirozeně krátký, nepřesahující délku 4 inch (10 cm)

Přední končetiny:
Ramena: lopatky dlouhé, rovné, šikmo uložené, dosti blízko kohoutku. Ramenní kost, která by měla být relativně stejně dlouhá jako lopatka, lopatka svírá přibližně pravý úhel s ramenní kostí, od loketního kloubu je přední končetina rovná a kolmá k zemi.

Končetiny: rovné a silné, silné kosti, raději oválné než kruhovité

Zápěstí: střední délky a velmi mírně skloněné. Patý prst může být odstraněn.

Tlapky: ovalné, pevné, s uzavřenými, dobře klenutými prsty. Polštářky jsou silné a pružné.

Zadní končetiny:
Postoj zadních končetin je stejně široký jako předních končetin v ramenou. Zaúhlení pánve a stehenní kosti odpovídá úhlu lopatky a ramenní kosti a tvoří přibližně pravý úhel.

Lýtko: jasně vyjádřeno, hlezenní kloub středně zaúhlený.

Hlezna: krátká, kolmá k zemi a z pohledu zezadu rovnoběžná. Paspárky na zadních končetinách musí být odstraněny.

Tlapky: oválné, pevné, s uzavřenými, dobře klenutými prsty. Polštářky jsou silné a pružné.

Srst: střední textury a délky, rovná až zvlněná, odolná počasí. Množství podsady se mění s podnebím. Srst je krátká a hladká v oblasti hlavy, uší, přední strany předních končetin a pod hleznem. Zadní strana předních nohou a srst tvořící na zadní straně stehen kalhotky jsou středně osrstěny. Má také střední hřívu a límec, které jsou výraznější u psů než u fen. Netypická srst je závažná vada.

Barva: blue merle, černá, červená merle, červená - všechny s nebo bez bílých znaků a/ nebo hnědých, bez pořádí preference. Bílá barva v límci nesmí na kůži přesáhnout kohoutek. Bílá je akceptována na krku (buď částečně nebo celý límec), hrudníku, nohách, spodní straně čenichu, lysině na hlavě a bílá rozšířená ze spodní strany těla do 4 inch (10 cm), měřeno od vodorovné linie na úrovni loktu. Bílá na hlavě by neměla převažovat a oči musí být zcela lemovány barvou a pigmentem. Pro zbarvení merle je charakteristické, že s věkem tmavne. Diskvalifikace: bílé skvrny na těle což znamená bílá na těle mezi kohoutkem a ocasem, při pohledu ze strany mezi loktem a sedacím hrbolem u všech barevných rázů.

Pohyb: australský ovčák má měkký, volný a plynulý pohyb. Projevuje velkou hbitost v pohybu dobře vyvážený, s minimální námahou pokrývá maximální prostor. Přední a zadní končetiny se pohybují přímo a rovnoběžně s osou těla. Jak se rychlost pohybu zvyšuje, packy (přední a zadní) se sbíhají směrem ke středové linii psa zatímco záda zůstávají pevná a ve stejné rovině. Australský ovčák musí být hbitý a schopný okamžité změny směru nebo kroku.

Vady:
Diskvalifikující vady: podkus nebo předkus větší než 1/8 inch (0,3 cm). Bíle skvrny na těle což znamená bílá na těle mezi kohoutkem a ocasem, na stranách mezi loktem a zadní stranou stehen u všech barevných rázů.

Ostatní: samci musí mít dvě na pohled normální varlata plně sestouplá v šourku.

Přeložila: Martina Hodková

Zdroj: http://www.kchbo.com


O australském ovčákovi

Australský ovčák (Australian Shepherd Dog)

Australský ovčák je ostražitý, silný, vytrvalý a učenlivý pes, který potřebuje hodně prostoru a pracovního vyžití.

ANGLICKÝ NÁZEV:
Australian Shepherd Dog
PŮVOD:
Australský ovčák pochází z Kalifornie. Ačkoliv jeho předky jsou z Nového Zélandu a Austrálie. Australský ovčák pravděpodobně vznikl křížením australských divokých psů dingo s tehdejší kolií. Neexistují však přesné záznamy o vzniku tohoto plemene. Nakonec Australané údajně vkřížili do těchto psů ještě bulteriéry, dalmatiny a kelpie, díky čemuž vznikli psi neobvyklých barev, které známe od roku 1872 ve Spojených státech jako Australian Shepherd.
POPIS:
Australský ovčák je silný pes, úměrný vzrůstem. Má robustní postavu. Formát těla je obdélníkový, délka trupu lehce přesahuje kohoutkovou výšku. Hlava je vyvážených rozměrů, tlama je suchá s pevně přiléhajícími pysky. Čenich je v souladu s barvou srsti buď černý nebo hnědý. V kohoutku vysoký 46 až 58 cm, váhy 16 až 32 kg. Oči jsou mandlového tvaru, pohled je jasný. Barva očí může být hnědá, modrá, jantarová nebo mohou být oči dokonce dvoubarevné. Uši mohou být na hlavě nasazeny ze strany v různé výšce. Existují variety s lehce visícíma ušima až po postavené překlopené uši. Tvar uší je trojúhelníkový. Ocas je normální nebo vrozeně zkrácený.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 51 až 58,5 cm.
Fenka má v kohoutku 45,5 až 53,5 cm.
VÁHA:
Asi 18 až 28 kg.
SRST:
Srst je jemná a lesklá, může být lehce zvlněná, nikdy však vysloveně vlnitá. Zbarvení: blue merle (modře mramorovná), red merle (játrová), black solid (černá) a red solid (červená), všechny barvy mohou mít bílé nebo měděně zbarvené odznaky. Díky husté podsadě voda prakticky neproniká na jeho kůži a proto mu nemohou ublížit ani nízké teploty
CHARAKTER:
Australský ovčák je ostražitý, silný a vytrvalý. Je velmi učenlivý a hravý, vůči lidem a ostatním zvířatům není zlý. Je mnohostranným a velmi samostatným pracovním plemenem. Je to věrný a společenský pes. Tento pes je velice inteligentní, dokonce v USA při IQ testech obsadil 1. místo a potřebuje být v kontaktu s člověkem, který mu věnuje alespoň hodinu denně na aportování, plavání, agillity a různé vyžití. Na australském ovčákovi je nejkrásnější jeho individualita, jeho neopakovatelnost.
PÉČE:
Australský ovčák se stal obyčejně pracovním psem a pásl stáda ovcí na farmách a rančích Ameriky. Umí báječně řídit stádo býků nebo ovcí, ačkoliv se neodlišuje velkými rozměry. Tohoto krásného psa je nutné zcela jistě využívat k práci, neboť jinak zklame svého majitele. Potřebuje dostatek prostoru a pracovního vyžití. Nezbytnou součástí vycházek s australským ovčákem je míček nebo plastový létající talíř, který tento pes naprosto samozřejmě a s radostí přináší zpět svému pánovi. Jeho další vášní je doprovázení koní, například při westernovém ježdění.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
12-14 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Hlídání ovcí.
VYUŽITÍ DNES:
Společník, hlídání ovcí, v USA jsou to záchranářští psi (hledali lidi po atentátu na oba mrakodrapy, až do 30 m cítí člověka a mnoho jich tam zachránili právě aussies, jak jim američané říkají).
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 – Ovčáci bez pracovní zkoušky.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR:
AUO
ČÍSLO STANDARDU:
342 / 24.07.1996 (USA)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARTU:
24.07.1996